تماس با ما

آیا پر جنب و جوش بودن کودک یک امتیاز است؟!


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

فعالیت فیزیکی می تواند به کودکان در رفع استرس و فشارهای ذهنی و احساسی کمک کند. وقتی کودکی را از  جنب و جوش که نیاز اساسی اوست منع می کنیم، رفتارهای ناسازگار او بیشتر می شود. مثل نق زدن ها، حرکات بی هدف فیزیکی، ورجه وورجه کردن های بیش از حد و مزاحم، ضعف در توجه و تمرکز، نافرمانی و بی توجهی به خواسته های والدین و ... اما هنگامی که کودک به اندازه ی کافی جنب و جوش داشته باشد و بتواند انرژی خود را تخلیه کند، همه چیز برعکس می شود، حالا او آرام تر، سازگار تر و خوش اخلاق تر می  شود و حتی خوابی سریع تر و آرامتر خواهد داشت.

رشد فیزیکی با رشد ذهنی نیز همراه است . به تایید کارشناسان هر حرکت و هر عمل فیزیکی ستون فقرات را درگیر می کند مثلا وقتی کودک می خواهد از مانعی عبور کند یا برای گرفتن شی ای از جا بلند می شود ستون فقرات وی مهمترین نقش را ایفا می کند، در نتیجه مجموعه ای از استدلال و منطق برای انجام گرفتن این حرکات در مغز صورت می گیرد که توانایی های ذهنی نیز تقویت می شوند.

 تحرک و یادگیری بهتر     

جنب و جوش و تحرک، کودک را برای انجام وظایف و فعالیت های ضروری که به تمرکز نیاز دارد آماده می سازد. تحقیقات نشان می دهد که فعالیت های فیزیکی یادگیری زبان گفتاری، نوشتن، خواندن، ریاضی و پرورش خلاقیت را آسان تر می کند. در واقع تحرک فیزیکی به فرزند شما اجازه می دهد در مدرسه موفق تر عمل کند و باعث تقویت توانایی های مربوط به توجه و تمرکز و فعالیت های مغزی می شود.

چطور امکان جنب و جوش و تحرکات فیزیکی را برای فرزندمان فراهم کنیم؟

با رفتن به مکانی ایمن (مثل زمین بازی کودکان) و تشویق به بازی های پرتحرک، فرزند شما می تواند این امکان را پیدا کند که مهارت های حرکتی خود را تقویت کند. مثل :چرخیدن، خزیدن، نشستن، بلند شدن، راه رفتن، سر خوردن پایین آمدن از پله، بالا رفتن از طناب، رکاب زدن، دویدن و ... . همچنین کودک فرصت بهبود حفظ تعادل، تحمل وزن، جهت یابی و شناخت فرم بدن خود را با این حرکات نیز پیدا می کند.

از طرفی محققان می گویند واقعیت این است که برخی از والدین برای آسان کردن کار برای کودک ، کارها را به جای او انجام می دهند و مانع بکار افتادن مهارت های حرکتی فرزندشان می شوند در صورتی که بهتر است به جای آن، فرزند خود را در انجام کارهای فیزیکی همراهی و حمایت کنند. مثلا هنگام بالا رفتن از پله به جای بغل کردن او ، پشت سرش قرار گیرند یا به جای غذا گذاشتن در دهان او، شرایطی برای کودک فراهم آورند تا خودش قاشق به دست گیرد و از دست هایش برای خوردن غذا استفاده کند، حتی اگر اینکار منجر به کثیف کاری شود، مهارتی که کودک به دست می آورد، باز هم در اولویت است.

جنب جوش،اجتماعی شدن و اعتماد به نفس

امتیاز دیگر فعالیت های فیزیکی ، کمک به کودک برای رشد مهارت های اجتماعی است. هنگامی که فرزند شما با کودکان دیگر، بازی های گروهی و پرجنب و جوش  انجام می دهد، یاد می گیرد دوست پیدا کند، همکاری کند، منتظر نوبت اش بماند ،  سازش کند، درباره ی مشکلات مذاکره کند و حتی آن ها را حل کند. این مهارت ها دارایی هایی  هستندکه در سراسر زندگی به او خدمت خواهند کرد.

علاوه بر اینکه تحرک فیزیکی روزانه به سلامتی کودک کمک و از چاقی جلوگیری می کند، به تقویت قلب و شش ها، انعطاف پذیری بدن، قوی شدن استخوان ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف کمک می کند. حتی سلامت روان نیز از آن بهره مند می شود زیرا جنب و جوش باعث می شود اخلاق و اعتماد به نفس کودک بهتر شود، مثلا وقتی کودک موفق می شود رکاب زدن دوچرخه به تنهایی را یاد بگیرد، به خود افتخار می کند و این را می شود از برق زدن چشم هایش فهمید.

کودکان پر جنب و جوش تر از قبل شده اند؟

این درک اشتباهی است زیرا کودکان پرجنب و جوش تر از قبل نشده اند، بلکه شاید بزرگترها کمتر صبور شده اند. تحرک کودکان باعث مزاحمت بعضی از بزرگسالان است و از طرفی هم تحرک بیش از حد کودکان نشان می دهد نیاز آن ها به حرکت برآورده نشده است زیرا وقتی کودکان کمتر فرصت تخلیه انرژی پیدا می کنند سخت تر  می توانند آرام بگیرند.

پسرها پر تحرک تر از دخترها هستند؟

از نظر بعضی از متخصصان مانند بسیار از والدین، پسرها تمایل بیشتری به جنب و جوش دارند تا دخترها. اما هنوز نمی دانند دلیل آن ژنتیکی است یا هورمونی، با این حال تحقیقات نشان می دهد که والدین و اطرافیان هم رفتار متفاوتی با دو جنس دختر و پسر دارند. مثلا به دخترها بازی های آرام پیشنهاد می کنند و به پسرها بازی های پر تحرک تر. اگر پسرها پر جنب جوش تر هستند شاید چون آن ها بیش تر در این زمینه تشویق شده اند. در هر حال آنچه مسلم است و نمی توان انکار کرد  این است که نیاز به حرکت، در رشد دخترها و پسرها به یک اندازه ضروری و حیاتی است.

 

منبع : www.naitreetgrandir.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
8 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...